10 knjiga koje su danas remek-dela, a prvo su se slabo prodavala Večito pitanje tiražnosti, tj. koliko je prodaja merilo kvaliteta knjiga, nije imalo pozitivan odgovor za ovih 10 naslova, od kojih su neki danas globalni deo opšte kulture i imaju milionske tiraže.

Knjiga vam se ne prodaje? Nemojte se plašiti, ima nade. Na kraju krajeva, nije svaka legendarna knjiga imala takav početak –  u stvari, mnoga obožavana, sada već klasična dela su ignorisana (ili još gore) nakon njihovog prvobitnog izdanja. Evo nekoliko knjiga za koje ste čuli (i verovatno ih posedujete) a koje su na početku bile sve suprotno od bestselera:

– T.S. Eliotovo modernističko remek-delo Pusta zemlja, jedna od najvažnijih poema XX veka, prodato je u „oko 330 primeraka u prvih šest meseci“.

– Poznato je da su se Dablinci Džejmsa Džojsa prodali u samo 499 primeraka tokom prve godine – od kojih je 120 kupio sam Džojs.

– Uprkos tome što je postigao uspeh kod kritičara (i bio kamen temeljac tzv. harlemske renesanse), Štap (Cane) Džina Tumera prodat je u manje od 500 primeraka kada je prvi put objavljen 1923.

– U prvoj godini objavljivanja, Ticknor & Fields je prodao oko 738 primeraka Valdena (Walden) Henrija Dejvida Toroa (verovatno još nekoliko primeraka, pošto je evidencija za tri od dvanaest meseci izgubljena), uglavnom stanovnicima Bostona.

– Svima omiljeni zaboravljeni roman Stoner Džona Vilijamsa, prodat je u manje od 2.000 primeraka kada je prvi put objavljen 1965. godine, a u „nekoliko miliona“ otkako je ponovo izašao u ediciji “Klasici” kod New York Review of Books 2006. godine.

– Zloglasno težak Buka i bes Vilijama Foknera prodat je u „samo 3.300 primeraka između 1929. i 1944. U vreme kada je ponovo štampan 1946. godine, roman već nekoliko godina nije bio doštampavan“.

– Samo 3.715 primeraka Mobi Dika prodato je tokom života Hermana Melvila (za četvrtinu manje od njegovog debitantskog romana Tajpi), što mu je donelo mizeran ukupan profit od 1.259,45 dolara.

Gospodar muva Vilijama Goldinga prodao se u osrednjih 4.662 primerka u Velikoj Britaniji u prvoj godini, ali samo 2.383 primerka u SAD – sedam godina kasnije Golding je krenuo na turneju po američkim koledžima gde je držao predavanja: „Meki povez je izašao 1959: prodat je u 4.300 primeraka te godine, 15.000 1960, 75.000 1961. a procenjeno je da je pola miliona prodato do kraja 1962. godine, nakon čega su se štamparske ploče istrošile i morale su da se zamene.” Od tada je prodato preko 10 miliona primeraka.

– Omiljeni klasik Zore Nil Harston Njihove oči su tražile Boga prodat je u manje od 5.000 primeraka za njenog života i bio je skoro potpuno zaboravljen dok ga nije ponovo otkrila Alis Voker. Sada se svake godine proda 500.000 primeraka.

– Iako je njegova cifra veća od ostalih knjiga na ovoj listi, Veliki Getsbi Skota Ficdžeralda je bio veliko razočarenje kada je objavljen 1925. godine, dobio je osrednje kritike i prodao se u svega 20.870 primeraka (poređenja radi, njegova debitantska knjiga Ova strana raja imala je 12 izdanja za dve godine i prodata je u 49.075 primeraka) pre nego što ga je spasio Drugi svetski rat. Sada je prodato… dosta više primeraka od toga.

Piše: Emili Templ
Izvor: lithub.com
Prevod: Danilo Lučić

Pročitajte i listu od 10 romana čija se radnja odigrava u jednom danu, kao i listu od 10 najapsurdnijih potraga u književnosti.

Prijavi se za Glif obaveštenja

Pratite nas i nepropusti nove sadržaje na našem portalu


Tagged: